Proč potřebujeme plánovat a co důležitého nás můžou naučit farmáři

Je čas novoročních předsevzetí, plánování a stanovování cílů. Dělají to všichni a i já to vnímám kolem sebe a mám tu touhu a myšlenky… A protože plánování není zrovna můj šálek kávy jak se říká, tak mi to trošku skřípe a přemýšlím a rozjímám. A vzpomněla jsem si, jak jsem byla asi před 25 lety na školení jednoho úžasného amerického filozofa J. Rohna. Setkání s ním pro mě bylo velkým zážitkem a když mi podal ruku a podíval se mi do očí, viděla jsem tolik klidu, pokory a nehodnocení, že mi to dodnes dokáže vykouzlit úsměv na tváři a zahřeje mě to u srdce.

Jim Rohn nás tenkrát školil o úspěchu a neúspěchu, o tom, že všechno má svůj čas a tak je to v pořádku. Že je dobré to respektovat. A mně se zapsala do paměti inspirující myšlenka, která mi potom v životě hodně pomáhala. A dnes jsem si na ni vzpomněla. Přijde mi výstižná. Tady je i pro vás:

Co důležitého nás můžou naučit a proč nás mají inspirovat právě farmáři?

Protože jsou více v kontaktu s přírodou než běžný člověk z města, který nejvíc času tráví u počítače. Oni si uvědomují, že všechno má svůj čas a lépe ho vnímají. Očima, když vidí proměny přírody během roku a vlastně všemi smysly. Na jaře cítí v rukou kyprost a vůni čerstvě obdělané půdy a vůni květů stromů, v létě vidí plody své práce a na podzim při posledních pracích venku vnímají zimu a vlhkost zalézající pod kůži. V zimě mají čas na opravy, plánování, hodnocení výsledků a  odpočinek.

Farmáři ví, že je čas přípravy půdy, čas setí, čas růstu a čas sklizně. A dokonce- že ani sklizní to nekončí.  Farmář prostě ví, že když zaseje semínko, nemůže čekat, že už druhý den bude sklízet obrovskou úrodu. Ví, že některý rok je úrody méně a někdy více. A nesedí na zadku s tím, že by se jen modlil, aby to letos bylo lepší než loni. Protože on ví, že každá rostlina potřebuje to své.  A podle toho, co plánuje zasadit (nebo co letos zasadil), musí zajistit podmínky pro dané rostlinky.

 

A někdy se musí naučit nové věci a od ostatních farmářů zjišťuje zkušenosti. A pak si to přebere v hlavě a nesedne si s pláčem, že on není dost dobrý a že je konkurence veliká..  Ví, že musí využít energii jara a zasadit plodiny, i když se mu nechce. Ví, že po jaru přijde léto. Ví, že co neudělal na jaře mu podzim nedá. A ví, že zima je čas odpočinku a péče. A přizpůsobuje se, nebojuje. Je v souladu. Také ví, že zima není napořád a že ani věčné léto by nebylo dobré a že zase přijde jaro a všechno bude růst…

Takový je koloběh života. Farmář je moudrý, nesní všechno hned, v době sklizně, připraví se na zimu a ta ho pak nepřekvapí. Ani když je trochu tužší než jindy a dokonce přestojí i třeskuté zimy.

 

Všechno má svůj čas a farmář „netlačí“.

Je čas konců a čas nových začátků. Čas, kdy se čeká na výsledky celoroční práce. Ze všech těch období se skládá celý rok a z let třeba „krásné časy“.

Helena Krátká
Miluji lidi a vedu je k objevení vlastního kouzla a poznání, že opravdové štěstí přichází, když vím kdo jsem, vím, co chci a jdu za tím. Pokud si toto stanovíme a změníme to, čemu věříme, změní se celý náš život. S nadšením pomáhám lidem tyto změny realizovat. Velké i malé, krok za krokem, blíž a blíž k ideálu, jakým chce člověk být, bez ohledu na to, kým je dnes.Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře