3 tipy, jak si poradit se strachem

Strach je emoce, kterou cítí občas každý z nás. Chudý i bohatý, dospělý i dítě, bezdomovec i prezident.

Je to dobře nebo špatně, že cítíte strach?  Toť otázka. Záleží totiž na tom, k čemu to vede.

 

Na jednom semináři na Slovensku jsem se seznámila s asi 17letým mladíkem, který měl obrovský strach ze smrti a bál se cokoliv dělat. Omezovalo jej to v normálním životě. Po krátkém řízeném rozhovoru, ve stoje, u kávy, se změnilo jeho vnímání a tohoto strachu nyní využívá jako motivaci plnit si sny. Měl strach cokoliv dělat, teď má  „strach“ že si nestihne splnit všechny své sny a to mu dává odvahu a sílu do toho jít. (Využila jsem jeho strategie strachů v životě, protože bez nich si to nedokázal představit a přestávka byla jen 10 minut a za tu dobu změnit celý svět nedokážu 🙂).

 

Strach může být strategií k dosažení cíle

protože Vás „motivuje“, abyste se něčemu vyhnuli. Je to jeden ze způsobů motivace bolestí. Dám příklad: Bojíte se, že zůstanete na ocet (rozumějte bez partnera) a tento strach Vás motivuje, abyste se nalíčila, oblékla a vyrazila do terénu, na večírek nebo na diskotéku, i když se Vám vůbec nechce…

 

Nebo máte strach odejít ze vztahu a zároveň strach zůstat. protože Vám to už nevyhovuje. Pokud převládne strach z toho zůstat v té situaci či vztahu a pokračovat i nadále v tom, jak to je teď, pak Vám pomůže tento strach k akci, k řešení situace. Znám to z vlastní zkušenosti. Strach zůstat byl větší než strach odejít i s 5 dětmi.

 

Strach nás může ale také brzdit a to také ve většině případů dělá. A to není dobré.

Opět příklad: Rádi byste začali podnikat, ale máte strach. A místo toho, abyste požádali někoho o podporu nebo nejlépe zašli na koučink a naplánovali cestu a kroky, tak sedíte doma a jíte nebo koukáte na telku. (Jak unikáte Vy?)

 

Je pravdou, že každý z nás se bojí něčeho jiného. Otázkou ale je, zda ovládá strach nás a nebo my jej? Někdy si vliv – či dokonce nadvládu – strachu na sebe ani neuvědomujeme.

Co s tím?

Tip číslo 1:

Zjistěte, čeho konkrétně se bojíte a klaďte si správné otázky

První krok je strach či obavu rozpoznat, přiznat si jej a přijmout, že to tak je, že cítíte strach. Přiznejte to alespoň sami sobě.  Když se bojí malá tříletá Janička, tak vleze pod stůl. Dospělá a sebevědomá Jana by se měla zachovat jinak. Přiznat, že má strach a pracovat s ním.

 

Už to je léčivé a pomáhá to strach rozpustit. Nemá cenu ani význam se strachem bojovat nebo jej popírat. Pokud něco od sebe odstrkujeme, tím více to na nás tlačí.

 

Zamyslete se, z čeho máte strach, čeho konkrétně se bojíte? Co konkrétně Vám hrozí? Vezměte si tužku a papír a napište si to. Věnujte tomu pár minut. Když to víte, můžete si se strachy lépe a někdy i hravě poradit. A papír snese všechno, tak pokud se stydíte a nechcete to nikomu říkat, šup s tím na papír. Pomáhá to soustředění.

 

Klaďte si otázky, které Vás dovedou k výsledku.Ptejte se sám/a sebe:

1. Co mi hrozí, že by se mohlo stát, kdybych se zbavil/a strachu? A odpovězte si.

2. Co získám, když se strachu zbavím?

3. Před čím mě můj strach chrání, v čem mi pomáhá? I když je to nelogické, může se stát, že si daný strach držíme, protože nám v něčem pomáhá. Takže : Kdybych připustila, že tento strach potřebuju, že mi pomáhá nebo mě chrání, nejspíš by mi pomáhal v tom, že…    Chrání mě před tím, aby / abych ….

 

A pro opravdové fajnšmekry tady mám jeden zásadní tip: Zeptejte se sami sebe:

Proč by to bylo dobře, kdyby se stalo to, čeho se bojím?  🙂

 

Už jen odpovědět si na tyto otázky bývá často zásadní a mění to situaci.

 

Tip číslo 2:

Příběh nebo pohádka o strachu

Také pomůže, když si ve své hlavě pustíte příběh – film o Vašem strachu. Ale pozor!

 

Díváte se na FILM O STRACHU, neprožíváte jej!

Je to film o tom, co by bylo, kdyby se stalo to, čeho se nejvíce bojíte.

Můžete si představit, že sedíte v poslední řadě kina a díváte se na plátno, kde se promítá film o Vašem strachu. A běžte ještě dál – zeptejte se sami sebe, co nejhoršího se může stát a toto nechte, ať se to v tom Vašem strachofilmu stane. A ptejte se sami sebe, co bude pak, co se bude dít dál? A dokoukejte až do konce. Často zjistíte, že Váš strach je prostě nereálný. (Jak moc je pravděpodobné, že se stane to, co Vás tak děsí?)

 

Pokud se Vám ten Váš STRACHOFILM nelíbí, přepište jej. Napište k němu jiný scénář!! Prostě to vymyslete jinak a nahrajte si třeba na mobil jak byste to chtěl/a. Z trilleru udělejte pohádku. Ta má vždycky dobrý konec!

 

No a pak stačí už jen jedna otázka: Co můžu udělat pro to, aby to bylo i ve skutečnosti tak, jako v té mé pohádce?

 

Jaký strach máte Vy? Čeho se ve svém životě bojíte nejvíce? Odpovězte si.

Lékem na strach je akce. Bojíte se něčeho? Běžte do akce. Co můžete udělat, abyste se přestal/a bát?

 

Tip číslo 3:
Položte si otázku:

„Co bych dělal/a, kdybych neměla strach?“

A popusťte uzdu své fantazii, prožívejte ten pocit, že nemáte strach, že se ničeho nebojíte a co děláte, jak žijete, když nemáte strach.Tu odpověď prožijte ve své představě, vnímejte pocity, které tam máte, vůně. které tam cítíte, co vidíte kolem sebe, co děláte, jakou chuť máte na jazyku, co slyšíte?

Přibarvěte to a vnímejte detaily… Začněte používat svou mysl a představivost jinak než tomu bylo do teď, konstruktivním a tvořivým způsobem. A pak se nebudete stačit divit, až se Vám to, co jste stvořili ve své představě, začne dít. Vaše podvědomí Vás nenásilně povede k tomu, aby se Vám to všechno začalo uskutečňovat.

 

Zalaminujte si do peněženky kartičku s nápisem „Co bych dělala, kdybych neměla strach?“  nebo si na barevné lístečky napište tuto otázku a nalepte si ji na zrcadlo v koupelně. Klaďte si tuto otázku opakovaně a dávejte si odpovědi….

 

 

A ještě perlička všeobecně ke strachu. Co myslíte, bojí se úspěšní lidé něčeho?

A když mají strach, odradí je to od toho co chtějí?

 

Vzpomeňte si na někoho moudrého, koho si vážíte. Je pro Vás autoritou, nebo je úspěšný, moudrý… může to být kdokoliv. Bůh, anděl, Budha, Váš byznys guru nebo klidně Váš dědeček. Kdokoliv, koho považujete za hodně moudrého. A představte si, co by udělal on, kdyby byl ve stejné situaci, jako jste teď Vy.

 

Rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými je v tom, jak nakládají se svými strachy, jak se k nim staví a jak je zvládají. (Mimo jiné… důvodů je pochopitelně víc, ale tento je důležitý).

 

A jak to máte se strachem Vy, co pomáhá Vám? Pište do komentářů…

 

 

Helena Krátká
Miluji lidi a vedu je k objevení vlastního kouzla a poznání, že opravdové štěstí přichází, když vím kdo jsem, vím, co chci a jdu za tím. Pokud si toto stanovíme a změníme to, čemu věříme, změní se celý náš život. S nadšením pomáhám lidem tyto změny realizovat. Velké i malé, krok za krokem, blíž a blíž k ideálu, jakým chce člověk být, bez ohledu na to, kým je dnes.Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře